انجیر, داشت

علل و عوامل زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

علل و عوامل زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر از عوارضی است که اگر به سرعت درمان نشود باعث از بین رفتن محصول و حتی شاید درخت انجیر شود. این عارضه از اوایل تابستان همراه با گرم شدن هوا شروع شده و ممکن است تا اواخر مرداد ماه ادامه پیدا کند. شدت ریزش برگ گاهی به صورتی است که هیچ یک از برگ های درخت باقی نمی ماند. ریزش برگ درختان سبب می شود که میوه ها نارس مانده و یا تو خالی و پوک شده و ریزش کنند و بدین ترتیب باغدار خسارت زیادی متحمل شود.

زرد شدن برگ درختان انجیر

زرد شدن برگ درختان انجیر ممکن است که با خسارت کنه تارتن انجیر اشتباه گرفته شود و تصور شود که درختان مورد حمله کنه واقع شده اند. تفاوت زرد شدن برگ درختان با خسارت ناشی از کنه انجیر این است که در خسارت کنه انجیر برگ درختان حالت خاک آلود به خود گرفته و رنگ برگ ها قهوه ای می شود در صورتی که در عارضه زرد شدن برگ درختان این خاک آلودگی دیده نمی شود و برگ درختان زرد رنگ شده و سپس ریزش می کنند.

اگر شما می خواهید با نحوه کاشت و مراحل نگهداری و نحوه مبارزه با آفات و بیماری های درخت انجیر آشنا شوید می توانید به مقالات موجود در سایت مراجعه کنید و همچنین اگر قصد خرید انجیر خشک اعلا را دارید می توانید به قسمت فروشگاه سایت پالیز سری بزنید.

علل زرد شدن برگ درختان انجیر

زرد شدن برگ درختان انجیر دارای علل و عوامل متعددی است. افزایش دما ، نامناسب بودن بافت خاک ، کم بودن عمق خاک ، آبیاری کم درخت و کمبود رطوبت خاک ، ضعف درخت ، عدم تناسب بین میوه دهی و توان درخت ، کمبود برخی عناصر ، آبیاری درختان انجیر به شکل بی رویه ، کوددهی نامناسب ، استفاده از سموم  به صورت نابجا و خسارت ناشی از تگرگ از عوامل زرد شدن برگ درختان انجیر است.

تاثیر افزایش دما بر زرد شدن برگ درختان انجیر

عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر معمولا از اوایل تابستان همزمان با گرم شدن هوا شروع شده و تا آخر مرداد ماه ادامه دارد. گرم شدن هوا در تابستان سبب تعرق زیاد رطوبت از سطح برگ درختان شده و در نتیجه در مناطقی که با خشکسالی روبرو هستند و میزان بارندگی آنها کم است و آبیاری کمکی درخت نیز به درستی انجام نمی شود افزایش دما منجر به زرد شدن برگ درختان انجیر می شود.

زرد شدن برگ درختان انجیر در سالهایی که دمای هوا از حد نرمال بالاتر باشد بیشتر دیده می شود ولی در سالهایی که دما در فصل تابستان نسبت به حد متوسط کمتر باشد میزان عارضه نیز کمتر مشاهده می شود. در سالهای گرم دیده شده که هرگاه از شدت گرمای تابستانه کاسته شود زرد شدن برگ درختان تقریبا متوقف می شود. در این شرایط آبیاری مناسب می تواند از شدت عارضه کاسته و ریزش برگ درختان را کاهش دهد.

دانلود پکیج کتاب

نامناسب بودن بافت خاک

زردشدن برگ درختان انجیر در مناطق انجیرکاری که خاکی فقیر و نامرغوب و یا به شدت سبک و سنگلاخی دارند بیشتر مشاهده می شود. علت این امر این است که میزان مواد غذایی و عناصر موجود در این خاک ها بسیار پایین بوده و یا خاک توانایی کمی در نگهداری و ذخیره آب دارد. جهت رفع مشکل باید خاک نامرغوب و یا سنگلاخی با خاک حاصلخیز و مرغوب جایگزین شود.

زرد شدن برگ درختان انجیر

کمبودن عمق خاک و رسیدن ریشه درخت به سنگ

در این مورد لازم است از کاشت درخت انجیر در اراضی که میزان خاک آنها کم است مانند تل ها و تپه ها خودداری کرد و قبل از و یا قبل از کاشت درختان در این مناطق نسبت به آماده سازی کامل زمین و تعویض و اصلاح خاک جهت هر درخت در شعاع مناسب آن اقدام شود تا درختان پس از رشد با این مشکل مواجه نشوند.

پیشنهاد مطالعه  بایدها و نبایدهای آبیاری درخت انجیر

در بعضی از باغات انجیر دیده می شود که باغداران اقدام به کندن خاک بین درختان با استفاده از لودر و بیل مکانیکی جهت ایجاد آبگیر برای درختان می کنند. اگر این امر به درستی اجرا نشود منجر به کاهش میزان خاک در دسترس ریشه شده و باعث ایجاد عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر خواهد شد.

اگرچه مرمت، تعمیر و درست کردن آبگیرها یکی از عملیات کاملا ضروری برای درختان انجیر بوده و می تواند بسیار مؤثر و مفید واقع شود ولی لازم است جهت ایجاد آبگیر خاک را از مناطق دیگر به باغ بیاوریم و نباید به هیچ وجه خاک بین ردیف های درختان مخصوصا در مناطقی که از نظر میزان خاک فقیر هستند کنده و جابه جا شود.

آبیاری نامناسب درختان

همانطور که گفته شد خشکسالی و کاهش بارندگی و کمبود رطوبت خاک یکی از عوامل اصلی در زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر است. کمبود میزان رطوبت خاک باعث تشنگی درخت شده و این تشنگی به شکل زرد شدن برگ خود را نشان می دهد.

بنابراین در این شرایط آبیاری کمکی درختان در فصل زمستان و بهار مخصوصا در مناطقی که انجیر به صورت دیم کاشته می شود می تواند بسیار کمک کننده باشد و از شدت عارضه بکاهد. البته میزان آبیاری باید متناسب با اندازه و نیاز درخت باشد اگر این میزان کم باشد ممکن است نیاز درخت را برطرف نکرده و با گرم شدن هوا برگ درخت شروع به زرد شدن کند.

ضعف درختان و نقش شاخه های ضعیف

شدت عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر در درختان ضعیف بیشتر است. ضعف درخت ممکن است در اثر آبیاری کم و کوددهی نامناسب و یا در اثر ابتلا درخت به یک آفت و یا بیماری ایجاد شود. در مورد هر درخت نیز شاخه های که ضعیفتر هستند بیشتر با مشکل زرد شدن و ریزش برگ مواجه می شوند. با آبیاری و تقویت درختان با کودهای مناسب و مبارزه با آفت و درمان بیماری درخت و هرس شاخه های ضعیف و بیمار می توان از شدت خسارت کم کرد.

نقش کوددهی نامناسب در زرد شدن برگ درختان انجیر

در سال های اخیر برخی باغداران همزمان با آبیاری نسبت به کود دادن باغات خود اقدام می کنند اگر میزان کوددهی نامناسب و بیش از اندازه باشد و یا از کود بی کیفیت و نامرغوب استفاده شود عارضه زردی و سوختگی برگ درختان در اثر استفاده نادرست از کود ایجاد می شود.

زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

تاثیر آبیاری بی رویه و زرد شدن برگ درختان انجیر

درختانی علائم زرد شدن برگ را از خود نشان می دهند که قبلا آبیاری بی رویه شده و سپس آبیاری آنها به یکباره قطع شود. آبیاری بی رویه مخصوصا آبیاری در فصل تابستان بر روی این عارضه به شدت تاثیر گذار است با آبیاری تابستانه ریشه درختان برای دریافت آب به نزدیک سطح زمین می آیند که با قطع شدن آبیاری و در اثر گرمای تابستان این ریشه از بین رفته و سبب زردشدن برگ درختان انجیر و صدمه به درخت می شود.

عدم تناسب بین میوه دهی و وضعیت و توان درخت

پیشنهاد مطالعه  آشنایی با تعدادی دیگر از آفات درخت انجیر

عدم تناسب بین میزان بار درخت و توان و وضعیت درخت نیز باعث ایجاد عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر می شود. اگر بار درخت بیش از میزان توان درخت باشد علاوه بر زرد شدن و ریزش برگ درختان ، میوه ها نیز ریز و بی کیفیت می شوند. بنابراین باید نسبت به تقویت درخت و آبیاری آن برای از بین بردن این مشکل اقدام شود.

در درختان انجیری که گرده افشانی انجام می دهند هنگام گرده افشانی درختان انجیر باید وضعیت و توان درخت مد نظر گرفته شود و در صورت ضعف درخت و نامناسب بودن وضعیت آن با کم کردن میزان گرده افشانی میزان محصول را کم کرده تا درخت دچار زرد شدن ، ریزش برگ و بی کیفیتی محصول نشود.

تاثیر کمبود عناصر در زرد شدن برگ درختان انجیر

کمبود برخی از عناصر باعث ایجاد علائم زردی و سوختگی برگ درختان انجیر می شود. کمبود نیتروژن باعث ایجاد زردی برگهای مسن درختان انجیر شده درحالی که برگ های جوان سالم باقی می مانند. كمبود فسفر باعث به وجود آمدن برگهای کوچک با رنگ سبز تیره و ارغوانی شدن برگهای پایینی درخت می شود.

علائم کمبود پتاسیم به صورت رنگ پریدگی و زرد شدن حاشیه برگهای پایینی و مسن درخت دیده می شود. کمبود آهن بیشتر در خاک های آهکی و در برگهای جوان دیده می شود. این کمبود باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگها در میان رگبرگها شده در صورتی که رگبرگها کاملا سبز باقی می مانند.

کمبود منیزیم ابتدا در برگهای مسن دیده می شود سپس به برگهای جوان نیز سرایت می کند. در این حالت علاوه بر زرد شدن برگ لکه های نواری بر روی آن ظاهر شده و در نوک برگ سوختگی ایجاد می شود.

برای آشنایی بیشتر با علایم کمبود عناصر بر روی گیاهان و درختان می توانید مقاله عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان و علائم کمبود آنها را مطالعه بفرمایید.

زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

سوختگی بر اثر استفاده نابجا از سموم و مواد شیمیایی

با رواج استفاده از سموم جهت کنترل آفات در دهه های اخیر ، استفاده از سموم نابجا و یا با غلظت زیاد خسارت شدید به درختان انجیر را به دنبال داشته است. به عنوان مثال باغداران در هنگام گرده افشانی درختان انجیر جهت کنترل مورچه از سم سوین استفاده می کنند در چند مورد مشاهده شده که به اشتباه به جای سم مزبور از علف کش سنکور که هر دو به صورت پودر و بسته بندی آنها شبیه هم می باشد استفاده شده که در نتیجه زردی، سوختگی و نهایتا ریزش برگ درختان انجیر را به دنبال داشته است و یا در مواردی دیده شده جهت مبارزه با آفت کنه تارتن از سموم نامناسب و بی کیفیت استفاده شده که باعث سوختگی و در نتیجه ریزش برگ شده است.

در مواردی که جهت مبارزه با کنه انجیر اقدام به سمپاشی برگ درختان انجیر می شود باید مواظب بود که میزان و غلظت سم مناسب باشد. استفاده از سم نامناسب یا استفاده از غلظت نامناسب سم در زمان مبارزه با آفات و بیماری ها ، سوختگی و ریزش برگ درختان را به همراه خواهد داشت.

خسارت تگرگ

پس از سبز شدن برگ درختان انجیر در بهار ، وقوع رگبارهای شدید تگرگ منجر به پاره پاره شدن برگ درختان می گردد. شدت این خسارت در تابستان با افزایش دما زیادتر شده و برگ های سوراخ و پاره شده دچار زردی و ریزش می شوند.

به این مطلب امتیاز دهید :
4.6/5
شاید این مطالب را هم بپسندید

24 فکر در مورد “ علل و عوامل زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

 1. م ع.جابری گفت:

  سلام استفاده از کود پتاس جهت ضد تنش.ومقاومت در مقابل بیماری.استفاده به اندازه مناسب..موثر میباشد.محقق .م.ع.جابری

  1. sajad428 گفت:

   با تشکر از شما ، تقویت درخت می تواند عاملی موثر در پیشگیری از بیماریها و آفات باشد

 2. منصوراحمدپور گفت:

  باسلام و خسته نبا شید بنده باغ انجیر دارم هشت ساله که متاسفانه هر سال همون نیمه اول تیرماه برگهاشون اول سبز کم رنگ بعد زرد رنگ میشوند بعدخشک به زمین میریزند فقط میوه ها میمونند میوه ها هم جلو افتاب خراب میشوند طول این هشت سال فقط زحمت بیهوده میکشم خواهش دارم بخاطر خدا کمکم کنید هنوز نفهمیدم مشکلشون چیه۰۹۱۰۶۵۰۴۱۲۶

  1. sajad428 گفت:

   اگر برگ درختان شما قبل از ریزش قهوه ای رنگ و خاک آلوده شده باشد درخت شما مبتلا به کنه شده که برای آشنایی با کنه انجیر می توانید مقاله کنه تارتن انجیر و نحوه مبارزه با آن را از قسمت آفات انجیر مشاهده کنید. ولی اگر برگ های درخت بدون خاک آلودگی زرد شده و ریزش کند به احتمال زیاد درخت شما دچار کمبود رطوبت شده است که باید باغ خود را بلافاصله آبیاری کنید.

 3. فرزاد گفت:

  سلام ، برگ درخت انجیر من سر سوز شده و کم کم سوختگی برگ بیشتر و در نهایت منجر به از بین رفتن آن برگ میشود ، ممکن است راهنمایی بفرمایید.
  در ضمن درخت پرتغال من هم برگها و شاخه هایش شل و بی حال هستند ، لطفا راهنمایی بفرمایید.
  سپاسگزارم

  1. anjerstan گفت:

   البته با توجه به خزان دار بودن درخت انجیر ریزش برگها در فصل پاییز امری طبیعی است. علل و عوامل زرد شدن برگ درختان انجیر در فصل رشد درخت در قسمت بالا توضیح داده شده بررسی کنید که کدام عامل می تواند در ریزش برگ درختان انجیر شما اثر گذار شده باشد. به طور خلاصه زرد شدن و ریزش برگ درخت انجیر در موارد زیر اتفاق می افتد 1 – آبیاری کم 2- استفاده بیش از حد کود بخصوص کود های شیمیایی 2- استفاده نادرست از سموم دفع آفات 3 – ضعیف شدن درخت 4- بعضی از آفات و بیماریها مانند کنه انجیر

 4. Esmaeil گفت:

  با سلام ، درخت انجیر من در اسفند ماه تازه برگ سبز کرده بود و پس از یک روز طوفانی همراه با خاک ، برگ ها پژمرده شدند و شروع به ریزش کردند ! علت چیست و راهکار مناسب برای برطرف کردن مشکل چیه ؟ ممنون

  1. anjerstan گفت:

   برگ درختان انجیر به خاطر داشت پرز به شدت گرد و غبار را جذب می کنند. می تونید برگ درختان تون با آب یا مخلوط آب با مایع دستشویی ( میزان مایع دستشویی باید کم باشد ) شستشو دهید تا گرد و غبار از روی برگ ها پاک شود. بررسی کنید برگ های درخت دارای آفت نباشه ، آبیاری درختتون رو منظم انجام دهید کود دهی هم فراموش نشه

 5. علی گفت:

  سلام ببخشید من نزدیک 35 تا درخت انجیر دارم ولی در فصل تابستان برگهایش زرد میشوند یا روی درخت خشک میشوند و میریزند هر ساله همینجور میشن و این عوامل ذکر شده در بالا را مطالعه کردم ولی باز علت رو نمیدونم لازم به ذکر است که ثمر زیادی هم نمیدن از استان فارس هستم.ممنون

  1. anjerstan گفت:

   به احتمال زیاد آبیاری درختاتون کمه ، قبل از گرم شدن هوا و زرد شدن برگها درخت ها رو آبیاری کنید.

 6. سلیمان گفت:

  سلام ببخشید من یک درخت انجیر دارم، خیلی میوه میگرد اما میوه ها قبل از رسیدن میمرد، مطالب فوق را مطالعه کردم بازهم علت ریزش میوه انجیر قبل از رسیدن نفهمیدم، خواهش میکنم رهنمایی ام بفرمایید چه بکنم که از ریزش میوه انجیر جلوگیری کنم

  1. anjerstan گفت:

   اگر با انجام آبیاری مناسب و کود دادن باز هم ریزش داشتید ممکنه احتیاج به گرده افشانی داشته باشه از قسمت فهرست مقاله مربوط به گرده افشانی انجیر رو مطالعه کنید

 7. غزاله گفت:

  سلام
  ما نهال انجیرامونو رو پارسال کاشتیم
  بعد امسال دیدیم که اون رخ هایی که زده و داره رشد میکنه تموم اونها خشک شدن
  علت خشک شدن برگ چیه

  1. anjerstan گفت:

   آبیاری کم یا زیاد و یا نامناسب بودن خاک ، همانطوری که آبیاری کم باعث خشک شدن میشه آبیاری زیاد هم باعث پوسیدن ریشه ها و خشک شدن برگ میشه به علاوه خاک نامناسب سنگین رسی هم مانع از رشد ریشه ها شده و باعث کم آبی نهال میشه

 8. رضا گفت:

  سلام. درخت انجیر من بعد از دادن میوه متوجه شدم روی برگها حالت زنگ زده پیدا کرده و بعد از مدتی حالت آویزون پیدا کرد. دلیلش چیست؟ ممنون

  1. anjerstan گفت:

   سلام احتمالا درخت شما دچار بیماری زنگ انجیر شده ، تو قسمت فهرست انجیر » بیماریها » بیماری زنگ انجیر رو جستو کنید.

 9. نویک سرکیس یانس گفت:

  سلام
  من امسال یک باغ انجیر احداث کردم نوع نهال انجیر
  انجیر بهاری ریز زرد می باشد حدود ۷۰۰ نهال در ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ کاشتم در منطقه کشاورزی گرمسار می باشد.
  به طور متوسط هر ۱۰ روز آبیاری کردیم اخیرا مشاهده کردیم که برگهاش داره زرد می شود .علت آن را میتوانید بگین و چه کاری باید بکنیم برای این مورد ممنون

  1. palezz گفت:

   این موضوع باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیره برای آن باید از میزان و مقدار آبیاری و نوع خاک و وضعیت آب و هوا اطلاع داشت. این مسئله ممکنه به دلیل آبیاری کم یا آبیاری بیش از حد باشه

 10. عبدالهی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من بیست تا درخت انجیر دارم و همگی مشکل مث هم دارن اولا اوخر بهار همه برگها زرد شده می ریزن دوما میوه تشکیل میشه درشت هم میشه ولی فاقد طعم و مزه مث چوب پنبه ولی نرم
  لطفا راهنمایی

  1. palezz گفت:

   علت ریزش برگ درختان انجیر می تونه یکی از عوامل گفته شده در مقاله باشه باید بررسی کنید که کدام عامل می تونه باشه به طبع با ریزش برگ درخت میوه نیز پوک و پنبه ای میشه

 11. اسماعیل گفت:

  سلام تشکر بابت مطالب خوب ک منتشر کردید .
  سوالی دارم باغ من بخاطر گرما برگ درختاش کاملا ریزش کرده و میوه روی شاخه ها مونده باید چکار کنم ک حداقل درخت حفظ بشه

  1. palezz گفت:

   اگر امکانش براتون فراهم هست درخت رو آبیاری کنید . علف های هرز اطراف درخت رو هم حذف کنید غیر از این فعلا کاری برای درخت نمی شه کرد.

 12. مسعود آقامیری گفت:

  سلام من هفته قبل درختان انجیر را سم پاشی مخصوص انجیر کردم این هفته نوک برگها خشک شده و بعضی درختان زرد شده و میوه کال آن می‌ریزد.لطفا راهنمایی کنید تا نجاتشان بدم آبم هر ۷ روز میدم .شهرستان ساوه

  1. palezz گفت:

   مقاله علت مختلف زرد شدن برگ درختان انجیر رو توضیح داده اما مورد شما میتونه به علت گرمای بیش از حد هوا و وزش بادهای گرم باشه یا به علت استفاده نادرست و غلظت بیش از حد سم استفاده شده توصیه می کنم در این مورد برگهای درختتون را یکبار با آب بشورید همچنین توصیه می کنم درختانتون رو در شب یا اوایل صبح که هوا خنک تره آبیاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها
سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
منو
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من