خواص میوه ها, تغذیه

خواص زعفران برای سلامتی بدن

خواص زعفران برای سلامتی بدن

خواص زعفران برای سلامتی بدن بسیار شگفت انگیز است. این ادویه گرانبها دارای خواص ضد سرطانی بوده و در تقویت سیستم عصبی و کاهش بیماریهای قلبی و عروقی مفید است. دم کرده آن را به عنوان تونیک و ضدتشنج مصرف می کنند. مالیدن زعفران بر پیشانی برای درمان بی خوابی و سردرد شدید توصیه شده است. زعفران در دفع سنگ مثانه و کلیه نیز مؤثر است.

زعفران به دلیل رنگ، طعم و خواص دارویی یکی از با ارزش ترین و گران ترین ادویه های شناخته شده در سراسر جهان است در مقاله قبل با خواص انجیر خشک آشنا شده ایم در این مقاله به بررسی فواید زعفران برای سلامتی بدن می پردازیم.

ترکیبات زعفران

عمده خواص زعفران به دلیل وجود آنتی اکسیدانها ، ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. ترکیبات زعفران به 7 دسته کلی زیر تقسیم می شوند :

  1. کربوهیدراتها : ۲۰ درصد وزن زعفران خشک را تشکیل می دهند.
  2. مواد معدنی : 7 – 5 درصد وزن زعفران را تشکیل می دهند.
  3. ویتامین ها : زعفران حاوی ویتامین ( تیامین ) و ویتامین ( ریبوفلاوین ) است که برای رشد طبیعی کودکان و تکامل سلسله عصبی و تقویت اعصاب لازم است.
  4. چربی ها : یکی از خواص زعفران داشتن مقادیر بسیار کم چربی است.
  5. مواد فرار : عطر و بوی زعفران به میزان روغن های فرار موجود در این ادویه بستگی دارد. حدود 7 ترکیب فرار در زعفران شناسایی شده است که یکی از آنها ” سافرانال “می باشد که عامل عطر و بوی زعفران است.
  6. مواد متفرقه : پیاز زعفران دارای ترکیباتی است که جنبه خوراکی و درمانی دارد. همچنین گلبرگ زعفران مقداری ” آنتوسیانین ” دارد که می توان در مواد غذایی استفاده کرد.
  7. رنگدانه : رنگدانه اصلی در زعفران « کروسین » است که حلالیت خیلی خوبی در آب دارد. سایر رنگدانه ها شامل : لیکوپن ، آلفا کاروتن ، بتاکاروتن ، گزانتین و آنتوسیانین می باشد.

زعفران یک آنتی اکسیدان قوی

یکی دیگر از خواص زعفران داشتن مقادیر فراوانی از مواد آنتی اکسیدانی است. آنتی اکسیدانها از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند. آنتی اکسیدان های زعفران شامل کروسین ، کروستین ، سافرانال و کامفرول هستند.

کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئیدی و مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب دارای خواص ضد افسردگی می باشند و از سلول های مغزی در برابر آسیب پیشرونده محافظت می کنند ، التهاب را بهبود می بخشند ، اشتها را کاهش می دهند و به کاهش وزن کمک می کنند.

زعفران

یکی دیگر از آننی اکسیدانهایی موجود در زعفران سافرانال است. سافرانال طعم و عطر متمایزی به زعفران می بخشد. تحقیقات نشان می دهد که این ماده به بهبود خلق و خو ، حافظه و توانایی یادگیری کمک می کند و همچنین محافظت از سلول های مغزی در برابر استرس اکسیداتیو را بر عهده دارد. از دیگر آنتی اکسیدانهای زعفران کامفرول است این آنتی اکسیدان در گلبرگهای گل زعفران یافت می شود. این ماده دارای خواص سلامتی زیادی از جمله کاهش التهاب ، خواص ضد سرطانی و ضد افسردگی برای بدن دارد.

خواص زعفران برای افسردگی

زعفران در درمان افسردگی خفیف تا متوسط موثر می باشد. مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران به اندازه درمانهای معمول فلوکستین ، ایمی پرامین و سیتالوپرام برای افسردگی موثر است. به علاوه اینکه زعفران عوارض جانبی برای بدن نیز ندارد. خواص ضد افسردگی زعفران به دلیل وجود آنتی اکسیدانهای فراوان این گیاه به خصوص آنتی اکسیدان های کروسین و کروستین است.

تحریک ذهن و مغز یکی از اثرات زعفران برای سلامتی است. مطالعات مختلف نشان داده است که کلاله های گیاه زعفران اصیل ایرانی و گلبرگ های آن تأثیرات مشابهی بر روحیه افراد دارد و در واقع به عنوان ضد افسردگی عمل می کند، بنابراین خواص گلبرگ زعفران ایرانی بی نظیر است.

خاصیت ضد افسردگی زعفران به دلیل وجود دو ماده سافرانال و کروسین است. این دو ماده هورمون های مانند دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین، نورون‌ها موجود در بدن را تنظیم می‌کنند. در نتیجه با مصرف زعفران می توانید علائم افسردگی را حتی بدون استفاده از داروهای روان‌پزشکی کاهش دهید.

پیشنهاد مطالعه  14 مورد از مزایا و خواص منیزیم برای بدن

در یک آزمایش که بر روی 40 فرد دارای افسردگی انجام شد به تعدادی از بیماران به طور تصادفی روزانه 20 میلی گرم از داروی ضد افسردگی پروزاک و بیست بیمار باقیمانده 15 میلی گرم گلبرگ زعفران ( دو بار در روز ) داده شد. محققان به این نتیجه رسیدند که زعفران اثراتی مشابه داروهای ضد افسردگی دارد.

از دیگر فواید زعفران برای سلامتی بدن این است که مصرف زعفران بر روی سیستم غدد درون ریز تأثیر گذاشته و به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند. از قدیم الایام مردم زعفران ایرانی را به دلیل داشتن خاصیت آرام بخشی برای آرامش ذهن و بهبود خواب آرام استفاده می کردند.

خاصیت زعفران برای سرماخوردگی

یکی از خواص زعفران برای سلامتی بدن درمان سرفه و سرماخوردگی است. دمنوش زعفران به عنوان خلط آور عمل می کند و خلط ریه ها و گلو را شل می کند و به عنوان یک ترکیب ضد التهابی و مقوی نیز خیلی خوب عمل می کند. همچنین زعفران می تواند برای آسم مفید باشد. حملات آسم زمانی رخ می دهد که مجاری تنفسی به دلیل التهاب منقبض می شود و مصرف زعفران می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

خواص ضد سرطانی زعفران

یکی از فواید زعفران برای بدن خاصیت آنتی اکسیدانی آن است. آنتی اکسیدان موجود در این گیاه به خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر کمک می کند. ازدیاد رادیکال های آزاد در بدن با بیماری های مزمن مانند سرطان مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که زعفران و ترکیبات آن به طور انتخابی سلول های سرطانی روده را می کشند یا رشد آنها را متوقف می کنند در حالی که سلول های طبیعی را بدون آسیب می گذارند.

خواص دمنوش زعفران برای سلامتی بدن

علاوه بر این خواص ترکیبات موجود در زعفران دارای چنین تاثیراتی در مورد سرطان پوست ، مغز استخوان ، پروستات ، ریه ، سینه ، دهانه رحم دارند. همچنین مطالعات نشان می دهد که کروسین ، آنتی اکسیدان اصلی زعفران می تواند سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر کند.

کاهش عوارض سندرم پیش از قاعدگی با مصرف زعفران

فواید زعفران در سلامتی زنان نیز موثر است. سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که به علائم جسمی ، عاطفی و روانی قبل از شروع قاعدگی رخ می دهد اطلاق می شود. این بیماری 20 درصد زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات نشان می دهد که زعفران به درمان علائم PMS کمک می کند. مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران در زنان 45 – 20 ساله در درمان علائم PMS مانند سردرد ، تحریک پذیری  و درد موثر است.

مطالعه دیگری نشان می دهد که بو کردن عصاره زعفران به مدت 20 دقیقه به کاهش علائم PMS مانند اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک می کند.

افزایش میل جنسی با زعفران

یکی از دیگر خواص زعفران افزایش میل جنسی می باشد. بعضی غذاها یا مکمل های غذایی هستند که به افزایش میل جنسی کمک می کنند. مطالعات نشان می دهد که زعفران دارای چنین فوایدی است به ویژه در افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند. به عنوان مثال ، مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران در طول چهار هفته به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ را در مردان مبتلا به اختلال نعوظ مرتبط با افسردگی بهبود می بخشد.

بیش از 150 میلیون مرد در سراسر جهان از اختلال نعوظ (ED) رنج می برند. در طب سنتی از زعفران به عنوان یک ماده موثر افزایش دهنده میل جنسی و درمان اختلالات نعوذ شناخته می شود.

تجزیه و تحلیل مطالعات نشان داد که به دلیل فواید بالای زعفران مصرف زعفران به طرز قابل توجهی میل جنسی و رضایت کلی جنسی را بهبود می بخشد. در زنانی که به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی میل جنسی کمی دارند ، مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران باعث کاهش درد ناشی از رابطه جنسی و افزایش میل جنسی می شود.

خواص زعفران برای کاهش وزن

پیشنهاد مطالعه  فواید انجیر برای دوران بارداری

خوردن میان وعده یک عادت رایج است که می تواند بدن را در خطر افزایش وزن ناخواسته قرار دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده ، زعفران با مهار اشتها از خوردن میان وعده جلوگیری می کند. در یک مطالعه هشت هفته ای ، زنانی که از مکمل های زعفران استفاده می کردند نسبت به زنان دیگر احساس سیری بیشتری می کردند ، کمتر میان وعده می خوردند و وزن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دادند.

در یک مطالعه هشت هفته ای بر روی خواص زعفران بر کاهش وزن ، مصرف مکمل عصاره زعفران به میزان قابل توجهی اشتها ، شاخص توده بدن (BMI) ، دور کمر و کل توده چربی را کاهش داد.

خواص زعفران برای بیماران قلبی

در بررسی خواص زعفران برای سلامتی در اینجا به فواید زعفران برای قلب اشاره می کنیم. زعفران می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. مطالعات نشان می دهد که خاصیت آنتی اکسیدانی زعفران باعث کاهش کلسترول خون شده و از مسدود شدن رگ ها و عروق خونی جلوگیری می کند. زعفران منبعی غنی از پتاسیم است که یک جزء مهم در حفظ سلامت قلب است. پتاسیم باعث گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه کاهش فشار خون می شود.

خواص زعفران برای سلامتی بدن

پتاسیم موجود در زعفران از تصلب شرایین، سکته قلبی و مغزی جلوگیری می کند. همانطور که گفته شد زعفران حاوی ماده ای به نام کروسین است که می تواند سطح کلسترول را تنظیم کند، بنابراین این ادویه برای سلامت قلب بسیار مفید است.

برای خرید زعفران استهبان که یکی از با کیفیت ترین زعفرانهای کشور است می توانید به بخش فروشگاه سایت palezz.ir مراجعه کنید.

فواید زعفران برای پوست

آنتی اکسیدان های موجود در زعفران خاصیت ضد پیری دارند. از خواص زعفران برای پوست صورت می توان به نرمی، کشسانی و درخشندگی اشاره کرد. استفاده مداوم از زعفران می تواند پوست را سفید کند، از ایجاد جوش جلوگیری کند و بریدگی ها، لکه های تیره روی پوست و سایر لکه های پوستی را از بین ببرد. زعفران همچنین حاوی ویتامین B12 است و به درمان ترک‌ها و خشکی لب‌ها کمک می‌کند.

خواص زعفران برای مو

زعفران دارای مقادیر زیادی ویتامین است که می تواند به مو، ظاهری زیبا و درخشان دهد. اگر موهایتان دچار ریزش شده است و می خواهید از ریزش مو آنها جلوگیری کنید، می توانید چند قطره عصاره زعفران را به شامپو یا حتی نرم کننده خود اضافه کنید این کار باعث افزایش جریان خون در پوست سر شده و اکسیژن و آبرسانی به موها افزایش پیدا می کند در نتیجه فولیکول های مو ترمیم شده و رشد مو افزایش پیدا می کند.

برای بهره مند شدن از خواص زعفران برای موها همچنین می توانید چند رشته زعفران را به روغن بادام اضافه کنید (تقریباً ½ فنجان). بگذارید 10 دقیقه بماند تا کاملا تمام رشته های زعفران به روغن آغشته شود سپس ظرف حاوی روغن بادام را در یک قابلمه آب قرار دهید و بگذارید نیم ساعت بجوشد تا عصاره زعفران بیرون آمده و با روغن ترکیب شود حال می توانید مخلوط به دست آمده را پس از عبور از صافی در یک شیشه بریزید تا هر موقع که خواستید به راحتی استفاده کنید.

خواص زعفران برای چشم

دژنراسیون ماکولا بیماری است که به دلیل پیری و تخریب سلول‌های بخشی از چشم به نام ماکولا، منجر به کوری در سنین بالا می‌شود. کروسین موجود در زعفران از آسیب سلولی به دلیل افزایش سن جلوگیری می کند و تخریب سلول‌های این ناحیه از چشم را به تاخیر می‌اندازد.

فواید زعفران برای بهبود حافظه

مصرف زعفران حافظه را در بزرگسالان مبتلا به آلزایمر تقویت کند و در بسیاری از نقاط جهان برای درمان فراموشی و بیماری پارکینسون استفاده می شود. همچنین خواص آنتی اکسیدانی زعفران باعث افزایش عملکرد مغز در بزرگسالان می شود و یادگیری را در آنها افزایش می دهد.

به این مطلب امتیاز دهید :
4.6/5
شاید این مطالب را هم بپسندید

1 فکر در مورد “ خواص زعفران برای سلامتی بدن

  1. ایمان نوروزی گفت:

    فواید زعفران واقعا برای بدن شگفت انگیز است من پیشنهاد می کنم حتما هفته‌ای یک بار از اون استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها
سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
منو
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من